Alle News zur bosnischen Nationalmannschaft auf Deutsch und Bosnisch.

Žrtveno jagnje bh. reprezentacije – Haris Medunjanin

Eldar Ganibegović, BNM.ba

Haris Medunjanin (32) fudbaler je američke Philadelphije Union, a za našu reprezentaciju je odigrao 56 utakmica i tome dodao devet golova.

Medunjanin je mogao igrati i za Holandiju, sa čijom je U21 reprezentacijom osvojio Evropsko prvenstvo i postigao tri gola, ali, na poziv tadašnjeg selektora Ćire Blaževića, Sarajlija je došao igrati za BiH.

Debitovao je u revanš utakmici baraža za SP 2010. u JAR-u protiv Portugala gdje je odigrao jedno poluvrijeme.

Od tada je igrao sjajno za reprezentaciju. Postizao je važne golove protiv Albanije i Bjelorusije u kvalifikacijama za EP 2012. godine, a i dio je generacije koja je otišla na SP 2014. godine na kojem je odigrao dvije utakmice (protiv Argentine i Nigerije).

Sjetit ćete se, protiv Nigerije je igrao i kao lijevi bek. Nekako, dolaskom Mehmeda Bažadarevića, Medunjanin je izgubio status standardnog reprezentativca Bosne i Hercegovine.

Protiv Andore i Velsa je bio na klupi, a onda, u 10. kolu kvalifikacija za EURO 2016. gdje nam je trebala pobjeda protiv nezgodnog Kipra, gurnut je u vatru od prve minute.

I zaista, da nije bilo njega, teško bismo mi vidjeli baraž protiv Irske. U prvih 45 minuta postigao je dva sjajna gola za 2:2 nakon prvog dijela, a do kraja je Kiprane dokrajčio Milan Đurić.

Samo utakmicu nakon toga, nije dobio šansu. Igrali smo 1:1 protiv Irske u Zenici. U Dablinu je ponovo gurnut u vatru, a poraženi smo 2:.

2016. godine u Japanu je predvodio sjajne mlade momke bh. reprezentacije koji su željni dokazivanja osvojili Kirin Kup u konkurenciji Danske, Japana i Bugarske, a Medunjanin je prvi kapiten BiH koji je podigao neki pehar u historiji naše reprezentacije.

Sjetit ćete se, postigao je i odlučujući gol protiv Danske u penal-seriji koji nam je donio finale prestižnog azijskog kupa.

Odigrao je Medunjanin prva tri kola kvalifikacija za SP 2018. godine. Nakon toga, nije ga bilo ni na mapi. Na mapi ga nije bilo ni za mečeve protiv Belgije i Estonije, gdje su nam trebale dvije pobjede za plasman u baraž.

Nije bio pozvan među 29 fudbalera, a nakon što je otpao Miralem Pjanić, našao se u prvih 11 u meču protiv Belgije. Odigrao je još jednu sjajnu utakmicu, postigao i gol i bio veoma blizu da nas odvede do jedne od najvećih pobjeda u našoj historiji.

Jasno je da Haris svojim iskustvom još mnogo može dati našoj reprezentaciji, a da li će dobiti priliku za to i u utakmicama u kojima nije situaciji biti ili ne biti, ostaje da vidimo.